Polecamy

Plymouth – historia marki, która rządziła w latach 60.

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Plymouth to amerykańska marka, która rządziła rynkiem motoryzacyjnym w latach 60. I choć od ponad dekady na próżno szukać nowych informacji na jej temat, miłośnicy samochodów nie mogą o niej zapomnieć.

Plymouth – jak to się zaczęło?

Plymouth została stworzona w 1928 roku przez koncern Chrysler. Głównym założeniem było stworzenie solidnej konkurencji dla modeli Forda i Chevroleta, które w tamtych latach podbijały rynek. Ich największą przewagą była niska cena. A jak przy tym wypadały początkowe modele Plymouth? Co ciekawe, były znacznie droższe od swych konkurentów, jednak to, co przyciągało klientów, to hamulce hydrauliczne w standardzie i wiele innych udogodnień, których na próżno było szukać u innych marek samochodowych. 

Rozwój Plymouth na przestrzeni lat

Pierwszy samochód Plymouth, który opuścił linię produkcyjną, zaprezentowany został 7 lipca 1928 roku i niemal od samego początku przyciągnął do siebie wielu miłośników motoryzacji. Kolejne egzemplarze sprzedawane wyłącznie w salonach Chrysler rozchodziły się niczym świeże bułeczki. 

Rozwój Plymouth nabrał tempa. Użytkownicy docenili wysoki standard nowych pojazdów, pozostawiając w tyle tanie, lecz nie tak atrakcyjne modele Forda i Chevroleta. Wszystko to spowodowało, że samochody Plymouth były jednymi z najchętniej sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych. W latach 40. udało się nawet wyprzedzić Forda pod kątem liczby sprzedanych egzemplarzy. Był to ogromny powód do świętowania. Sukces amerykańskiej marki trwał aż do lat 60., po czym zaczęły zbierać się nad nią ciemne chmury.

Plymouth z kłopotami finansowymi 

Każda duża marka w swojej historii ma zarówno wzloty, jak i upadki. Nie inaczej jest w przypadku Plymouth, która w latach 60. musiała zmierzyć się z problemami finansowymi. Początkowo nic nie wskazywało na taki obrót spraw. Samochody Plymouth podbijały ulice największych miast, a ludzi, którzy chcieli zakupić nowy egzemplarz, wciąż nie brakowało. 

Pod koniec lat. 60. Plymouth zaczęło jednak stopniowo tracić swoją pozycję na rynku. Klienci zaczęli zauważać takie mankamenty, jak korodowanie nadwozia czy złą jakość montażu. Do trudnej sytuacji marki przyczyniło się również wprowadzenie na rynek samochodu Dodge Dart. Następstwem tego wszystkiego było znaczne osłabienie się Plymouth, której już nigdy nie udało się powrócić do pozycji z czasów największej świetności.

Plymouth Valiant i Duster oraz inne modele końcowych lat

Modele Vaillant i Duster bez wątpienia są jednymi z najbardziej znanych samochodów Plymouth. To one w głównej mierze pozwoliły odbić się amerykańskiej marce od dna, ratując jej reputację w USA. Valiant był samochodem klasy średniej, produkowanym do 1976 roku, z kolei Duster klasyfikowany był jako auto sportowe typu muscle car klasy wyższej. Model ten produkowany był w latach 1969–1976, 1985–1987 oraz 1992–1994.

W latach 90. amerykańska marka w swojej ofercie posiadała w sumie cztery modele. Były nimi minivan Voyager/Grand Voyager, sedan Breeze średniej klasy, kompaktowy Neon oraz sportowy samochód Prowler.

Zakończenie produkcji Plymouth miało miejsce w 2001 roku. Był to koniec historii marki, która przez tyle lat dominowała na amerykańskim rynku. Ostatnim z samochodów, które opuszczały fabrykę, był model Neon, z kolei Voyager i Prowler zostały wcielone do oferty Chryslera.

Zdj. główne: Clem Onojeghuo/unsplash.com

calcarine

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak utrzymanie czystości powietrza wpływa na efektywność pracy w przemyśle?
|
Jak utrzymanie czystości powietrza wpływa na efektywność pracy w przemyśle?
Dowiedz się, jak poprawa jakości powietrza w przemyśle przekłada się na zwiększoną efektywność pracy. Znajdź praktyczne wskazówki i strategie służące ochronie środowiska i zwiększeniu produktywności.
Regały do garażu – dlaczego warto je posiadać?
|
Regały do garażu – dlaczego warto je posiadać?
Garaż, często traktowany jako pomieszczenie służące jedynie do przechowywania pojazdów i narzędzi, może stać się miejscem pełnym porządku i organizacji dzięki zastosowaniu odpowiednich regałów.
Motoryzacja i transport – Wpływ na nasze życie i przyszłość mobilności
|
Motoryzacja i transport – Wpływ na nasze życie i przyszłość mobilności
Motoryzacja i transport odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym życiu, umożliwiając nam swobodne poruszanie się, transport towarów i rozwój gospodarczy. Jednak w obliczu wyzwań związanych z zanieczyszczeniem środowiska i potrzebą zrównoważonego rozwoju, branża motoryzacyjna przechodzi rewolucję.